X
تبلیغات
زولا

ورزش را دوست بداریم

ارسال شده توسط:فرید در تاریخ: دوشنبه 2 اسفند‌ماه سال 1389 ساعت 08:38 ب.ظ

چگونه ورزش را دوست بداریم؟
کریستینا بورتونی و رساری/  ترجمه: مریم رحیمی

چگونه ورزش را دوست بداریم؟
مطالعات نشان داده است که 50 درصد از افرادی که برنامه‌های تناسب اندام را شروع می‌کنند، آن را حتی سه ماه هم ادامه نمی‌دهند. بسیاری هم برنامه را قبل از پایان 12 ماه قطع می‌کنند و شمار زیادی از افراد، هرگز ورزش نمی‌کنند یا به هیچ برنامه تمرینی نمی‌پردازند، با وجود اینکه تمرین‌های ورزشی و فعالیت‌های بدنی مداوم، برای سلامتی، هم از لحاظ احساسی و هم از لحاظ فیزیکی ضروری است.

چه چیز افراد را همواره در یک برنامه تمرینی نگاه می‌دارد؟
به منظور درک بهتر آنچه که افراد را تحریک به حفظ یک عادت ورزشی می‌کند، نویسندگان و دانشجویان فوق‌لیسانس روان‌شناسی ورزش دانشگاه مطالعات انسان‌شناسی در ساحل سولانای کالیفرنیا، مطالعاتی انجام داده‌اند و به متغیرهایی دست یافته‌اند که به نظر می‌رسد با ماندن یک فرد در برنامه ورزشی، مرتبط هستند. این متغیرها عبارتند از:
1 – توانایی بر عهده گرفتن مسؤولیت آنچه که در زندگی فرد اتفاق می‌افتد.
2- اعتقاد به حیاتی بودن ورزش و تمرینهای ورزشی
3 – درک فرد از توانایی‌ ورزشی خود.
4 – نیاز به ورزش برای کسب آرامش.
5 – الزام شخصی برای داشتن یک روش سالم زندگی.
پاسخ‌دهندگان به پرسشنامه اقرار کردند که آنها در برابر سلامتی بدن و تناسب اندام خود احساس مسؤولیت می‌کنند و خودشان را به عنوان اساسی‌ترین محرک می‌دانند.
اگر شما در فکر شروع یک برنامه ورزشی هستید یا در حال حاضر در حال انجام تمرین ورزشی می‏باشید، ما چند پیشنهاد برای شما داریم تا بتوانید خود را ملزم به ادامه دادن یک برنامه ورزشی و لذت بردن از آن کنید.
الف) اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود را تعیین کنید، این کار شما را به ورزش تحریک خواهد کرد.
ب) اهداف و برنامه‌های عملکرد خود را یادداشت کنید:
زمانی را در زندگی خود به یاد آورید که شما قادر به داشتن یک برنامه روزمره بودید و مراحل یکسان آن را دنبال کنید. آنچه که موفقیت شما را تضمین می‌کند، رفتار شماست. زمانی که اهداف خود را نوشتید، اطمینان داشته باشید که شما مراحلی را اتخاذ کرده‌اید که به نتایج دلخواهتان منجر می‌شود. اگر شما در گذشته هرگز تمرین تعیین هدف نداشته‌اید، در کتابخانه یا کتابفروشی دنبال کتاب‌های مرتبط با آن بگردید. تمرین‌های تعیین هدف معمولاً در کتاب‌های مربوط به تجارت و روان‌شناسی یافت می‌شود.
ج) نداشتن نتیجه منفی برنامه ورزشی را در نظر بگیرید:
از احساسات و نتایج منفی که قرار است تجربه کنید و آنچه که اگر همراه برنامه ورزشی نباشید ممکن است از دست بدهید، فهرستی تهیه کنید.
د) نتایج مثبت حاصل از ملزم بودن به یک برنامه ورزشی را در نظر بگیرید:
در صورتی که شما با یک برنامه ورزشی همراه ماندید، از نتایجی که به دست خواهید آورد، فهرستی تهیه کنید. وقتی که تمایلی به تمرین ندارید، توجه خود را به نتایج احساسات مثبتی معطوف کنید که در هنگام رسیدن به تناسب‌اندام موردنظر خود، به آن دست می‌یابید.
پ) روش زندگی خود را تغییر دهید، برنامه ورزشی خود را یک اولویت قرار دهید تا وقتی‌که به یک عادت تبدیل شود.
هر کاری را که امروز انجام می‌دهید قبلاً مجبور بودید آن را یاد بگیرید، اما اکنون مجبور نیستید درباره‌اش فکر کنید، چرا که عادت موردنظر شکل گرفته است. برنامه تمرینی خود را یک اولویت قرار دهید تا زمانی که تبدیل به یک عادت شده و در روش زندگی شما ادغام شود. برای چند هفته اول، به هیچ بهانه‌ای تغییری در برنامه خود ندهید تا بتوانید روند انطباق اولیه را سپری کرده و با برنامه جدید روزمره‌تان احساس راحتی کنید.
ش) برای یکی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده که شما را تشویق و حمایت خواهند کرد، یک الزام به وجود آورید و از او بخواهید پیوسته برنامه تمرینی‌اتان را به شما یادآوری کنند.
وقتی افرادی را که دوستدار و خواهان موفقیت‌ شما هستند، ملزم ‌کنید، در انجام کار برای خودتان تمایل بیشتری خواهید داشت. سعی کنید تا دریابید چه چیز شما را در گذشته از یک برنامه ورزشی جدا کرده بود. با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست، درباره اینکه چگونه می‌تواند به شما کمک کند، مشورت کنید. آنها می‌توانند شما را به روش‌های مختلف حمایت کنند. حتی شاید آنها نیز همراه شما به یک برنامه ورزشی و یا یک باشگاه بپیوندند. اگر بدانید که کسی در باشگاه منتظر شماست، تمایل بیشتری برای رفتن به باشگاه خواهید داشت، حتی زمانی که برای رفتن به باشگاه تردید داشته باشید یا مسأله‌ای پیش بیاید که شما مایل به رفتن به آنجا نباشید.
اینها ایده
‏‏ها و رهنمودهایی درباره رفتار و افکاری هستند که شما می‌توانید با در نظر داشتن آنها تمرین کنید تا به هدفتان ـ که همان همگام ماندن با یک برنامه ورزشی و دوست داشتن آن است ـ برسید.
نتایج این مطالعه همچنین نشان داد که بیشتر مردم به خاطر سلامتی، ظاهر و بیشتر از همه به خاطر اینکه احساس خوبی داشته‌ باشند، ورزش می‌کنند. زمانی‌که شما احساس خوبی درباره سلامتی و ظاهر فیزیکی‌تان داشته باشید، بیشتر مایل خواهید بود تا با برنامه ورزشی خود بمانید و آنقدر ادامه بدهید تا به نتایج دلخواهتان برسید. بعد از مدت کوتاهی، این برنامه ورزشی نیز جزئی از روش زندگی‌تان خواهد شد، مانند هر کار دیگری که انجام می‌دهید.

موضوع یادداشت:  - چاپ این مطلب0 نظر